Haber

ABD’deki diplomatlar Biden’ı İsrail’in Gazze saldırıları hakkında yanlış bilgi yaymakla suçladı

ABD’de Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’ndan (USAID) 100 diplomat, Başkan Joe Biden’ı İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin “yanlış bilgi yaymakla” suçladı.

ABD’li haber sitesi Axios’un haberine göre, Dışişleri Bakanlığı ve USAID’de çalışan 100 diplomatın imzaladığı bildiride, İsrail’in Gazze’de “savaş suçu” işlediği belirtildi.

Açıklamada, Biden’ın 10 Ekim’de yaptığı açıklamada “Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin yanlış bilgi paylaştığı” vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı Politika Dairesi’ne sunulan açıklamada, ABD’nin İsrail ve Hamas’ın elindeki tutukluların serbest bırakılması için çalışmaya davet edildiği, binlerce Filistinlinin kendilerine herhangi bir suçlama yöneltilmeksizin İsrail hapishanelerinde tutulduğuna dikkat çekildi. .

Açıklamada Biden’a İsrail’in eylemlerini daha fazla sorgulaması tavsiye edildi.

“Tavsiyelerini Cumhurbaşkanına sunacak”

Bakanlık Sözcüsü Matthew Miller, söz konusu açıklamaya ilişkin basına yaptığı açıklamada, “Bakan, farklı makamlarda her seviyeden çok sayıda kişiyle görüşerek hem İsrail’in Hamas’la çatışmasına hem de diğer konulara ilişkin politikalara ilişkin düşüncelerini dinledi.” söz konusu.

Miller, Bakan Antony Blinken’in farklı görüşlere sahip insanları fikirlerini ifade etmeye teşvik ettiğini belirterek, “Önerileri dikkate alacak ve sonuçta en iyi karar olduğunu düşündüğü şeyi yapacak ve ne yapmamız gerektiği konusunda Başkan’a tavsiyelerini sunacak.” Bu kelimeyi kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu