Haber

ABD’den Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi

Blinken’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Lideri Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, G7 çerçevesinde Japonya’da bir araya geldi. ABD, Ukraynalı ortaklarını Rus saldırganlığına karşı savunmada desteklemeye devam edeceğini doğruladı.

Biden’dan aldığı yetki doğrultusunda Ukrayna’ya yeni bir silah ve askeri teçhizat paketini onayladığını açıklayan Blinken, Rusya’nın savaşı bugün bitirebileceğini, ABD ve müttefiklerinin “nasıl olursa olsun Ukrayna’nın yanında yer alacaklarını” ifade etti. uzun sürer” ta ki bitene kadar.

“Güvenlik yardım paketinde, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için ek mühimmat, topçu mühimmatı, tanksavar silahları, zırhlı tıbbi tedavi araçları, ağır ekipmanların taşınması için kamyonet ve römorklar, ek yedek parça ve treylerler yer alıyor. Blinken, “Ukrayna’nın cephe hattı savunmasını destekliyoruz” dedi. keşif ekipmanları.” bilgisini paylaştı.

G7 ZİRVESİ

ABD Lideri Biden, Japonya’da düzenlenen G7 Zirvesi’nde Zelenskiy ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Biden, 375 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketini de açıklayarak, “Ukrayna’nın arkasındayız ve hiçbir yere gitmiyoruz” dedi. konuşmuştu.

Daha sonraki bir basın toplantısında Biden, “Zelenskiy’den F-16’ları Rusya topraklarına girmek için kullanmayacaklarına dair kesin güvence aldım. Ancak Rusların Ukrayna topraklarında olduğu yerlerde kullanabilirler” dedi. açıklama yapmıştı.

kulphaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu