Yaşam

Günümüzde Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan 15 Hayvan

Hepimizin bildiği gibi birçok ilaç artan zorluklar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu ister iklim değişikliğinden kaynaklanan habitat kaybı isterse hayvan ticareti olsun, hayvanların neslinin tükenme riski altında olmasının birçok nedeni var. Nesli tükenmek üzere olan kırmızı listedeki on beş hayvanı ve neden tehlikede olduklarını da anlattık, içeriğimize hoş geldiniz!

Kaynak:https://mymodernmet.com/most-risk-end…

1. Amur Leoparı

Bazen Uzak Doğu leoparı veya Mançurya leoparı olarak adlandırılan Amur leoparı, Rusya’nın uzak doğusunda yaşar. Dünyadaki en nadir kedilerden biri olarak kabul edilirler ve kaçak avlanma, habitat kaybı ve ormansızlaşma nedeniyle nüfusları yaklaşık yüz yirmiye düşmüştür. Soğuk havaya benzersiz bir şekilde adapte olan bu hayvanlar, yaklaşık 7.000 metrekarelik küçük bir alanda yaşarlar ve genellikle sadece kameralı tuzaklarla görüntülenen yalnız hayvanlardır.

2. Kara Gergedan

Kara gergedan, ne yazık ki nesli tükenmekte olan birkaç gergedan türünden yalnızca biridir. Cava gergedanı ve Sumatra gergedanının yanı sıra, Kara gergedan da kritik derecede tehlike altında olarak listeleniyor. Sonuncusu 2011’de olmak üzere üç alt türün soyu tükenmiş olarak belirlendi ve korumacılar Kara gergedanın aynı kaderi yaşamamasını sağlamak için çabalıyorlar. Neyse ki, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin bir raporuna göre, nüfusu 2015’ten 2021’e kadar yüzde 12 arttı.

3. Borneo Orangutanı

Orangutanlar, DNA’larının yüzde 97’sini insanlarla paylaşan oldukça zeki hayvanlardır, ancak maalesef birçok orangutan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu, tümü kritik tehlike altında olarak listelenen Borneo orangutanının yanı sıra Sumatra orangutanı ve Tapanuli orangutanını içerir. Adından da anlaşılacağı gibi, Borneo orangutanları Borneo adasında yaşıyor. Bu orangutanlar, ağaçlarda yaşayan en büyük maymunlardır ve yaşam alanları ve yabani et ticareti nedeniyle büyük ölçüde tehlike altındadır. Sadece yirmi yılda, yaşam alanları yüzde 55 azaldı. Nüfusları yaklaşık 14.000 olan Sumatra orangutanlarından daha bol olmalarına rağmen, son altmış yılda nüfusları yüzde 50 azaldı.

Uluslararası Orangutan Vakfı, 1986’dan beri bu canlıları kurtarmak için çalışıyor.

Ulusal parkları genişletmek, rezervler oluşturmak, arazi satın almak ve korumak ve kalıcı olarak korunan orangutan yaşam alanları oluşturmak için bozulmuş orman alanlarını yeniden dikmek için Endonezya hükümeti ve Borneo’daki topluluklarla birlikte çalışır. Ayrıca yerel toplulukları savunma çabalarına dahil etmek için eğitim programları ve yerel topluluk yardımı sağlarlar. Borneo orangutanlarının şu anda bilinen sayısı 105 bin.

4. Çapraz Nehir Gorili

Cross River gorili, batı gorilinin kritik derecede nesli tükenmekte olan bir alt türüdür. İlk olarak 1904 yılında keşfedilmesine rağmen, özelliklerinin tam olarak doğrulanması 1987 yılına kadar sürdü. Bunun nedeni, bu nadir gorilin Kamerun ve Nijerya sınırlarındaki engebeli arazide yaşaması ve insanlara karşı temkinli olmasıydı. Cross River gorilleri hayatta kalmak için bol miktarda ıssız ormana ihtiyaç duyar ve ne yazık ki ormansızlaşma ve arazi parçalanması hayatta kalmalarını zorlaştırıyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki koruma çabaları nedeniyle nüfusu arttı, ancak hala tehlike altındakiler listesinde. Cross River gorilinin nüfusu şu anda iki yüz ile üç yüz arasındadır.

5. Afrika Orman Fili

Habitat kaybı ve parçalanma tehdidinin yanı sıra dişleri ve yabani eti için kaçak avlanma tehdidi altındaki Afrika orman fili, 2021’de Kritik Tehlike Altındakiler listesine eklendi. Hayatta kalan fil türlerinin en küçüğü ve yaşayan iki fil türünden biridir. Afrika. Batı Afrika ve Kongo Havzası’nın yoğun ormanlarında yaşadıkları için nüfus sayımı yapmak zordur, ancak bir değerlendirme, 2002 ile 2011 ortası arasında yüzde 62’lik bir nüfus düşüşü gösterdi. Parçalanma ve habitat kaybı nedeniyle, bu filler genellikle yiyeceğin kıt olduğu küçük alanlarda yaşamak zorunda kalıyor ve yavaş üreme hızları nedeniyle popülasyonları toparlanma mücadelesi veriyor.

6. Sunda Adası Kaplanı

Sumatra kaplanı olarak da adlandırılan Sunda Adası kaplanı, Bali ve Java kaplanlarının neslinin tükenmesinden sonra Sunda Adaları’nda kalan tek kaplan türüdür. Nüfus, esas olarak habitat kaybı, avlanmanın azalması ve yasadışı ticaret nedeniyle büyük ölçüde azaldı. Hurma yağı tarlalarının ve akasya tarlalarının genişlemesi, bu kaplanların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu geniş ormanlık alanları etkiledi. Sıcaklıklardaki değişiklik, kalan popülasyonların daha fazla insan-hayvan çatışmasının olduğu alanlara taşınmasına neden olduğundan, iklim değişikliğinin de etkisi oldu. Artık dört yüzün altında oldukları biliniyor.

7. Çin Pangolini

Çin pangolini, Asya’da bulunan dört pangolin türünden biridir. Pullarından kolayca tanınan bu gece hayvanı, karıncalar ve termitlerle beslenir. Çin pangolini için en büyük tehdit insanlardır. Son 60 yılda yoğun kaçak avlanma nedeniyle vahşi nüfus yüzde 80 azaldı. Çin pangolinlerinin pulları klasik Çin tıbbında kullanılır ve etleri de tüketilir. Son birkaç yılda, Çin pangolini de dahil olmak üzere tüm pangolin ırklarının statüsüne daha fazla dikkat edildi.

1970’ler ve 1980’lerden beri pangolin avlamak için yasalar yürürlükte olmasına rağmen, birçok ülkede yasadışı yırtıcı yaşam pazarlarında pangolin görmek hala yaygındı.

2020’de Çin, bu hayvanların kaçak avlanmasını önlemek amacıyla pangolin pullarını geleneksel Çin tıbbında kullanılması onaylanan bileşenler listesinden resmi olarak çıkardı.

8. Hayat

Asya tek boynuzlu atı olarak da bilinen saola, Vietnam ve Laos’ta bir dağ ormanında yaşayan bir sığırdır. İlk olarak 1993 yılında keşfedildi. Yakalanması zor olan bu hayvanların, kamera tuzakları ile vahşi doğada sadece birkaç kez fotoğrafları çekildi ve onları yakalama girişimleri başarısız oldu. Yakalandıklarında sadece birkaç hafta veya ay yaşadılar. Saolalar, avcılar tarafından diğer hayvanlar için kurulan tuzaklara yakalanma ve nadir leşleri getirmekten onur duyan yerel halk tarafından avlanma gibi zorlu dönemlerle karşılaştı. Vietnam, habitat kaybını ve parçalanmasını durdurmanın bir yolu olarak saolalarda yaşadığı bilinen bölgedeki ağaçların kesilmesine kısıtlamalar getirdi.

9. Kaliforniya Akbabası

Bu dev kuşlar, Kuzey Amerika’nın en büyük kara kuşudur ve 1987’de vahşi doğada neslinin tükendiği ilan edildi. O zamanlar, yalnızca yirmi yedi kuştan oluşan küçük bir küme yakalandı ve San Diego Vahşi Yaşam Parkı ve Los Angeles Hayvanat Bahçesi’nde üreme programlarına alındı. 1991 yılında, esaret altında yetiştirilen kuşların sayısı arttıkça, tekrar doğaya bırakıldılar. Bugün, vahşi doğada yaşayan tahmini üç yüz otuz altı Kaliforniya kondoru var ve iki yüz bir üreme programlarında. Peki Kaliforniya kondorları neden yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı?

İlk olarak, bu kuşlar cinsel olgunluğa oldukça geç ulaşırlar ve bunu yaptıklarında da dişiler her iki yılda bir yalnızca bir yumurta bırakırlar.

İkincisi, yedikleri hayvanların leşlerinde bulunan kurşun ve zirai ilaçlarla zehirlendiler. Yavaş üreme ile birleşen bu sıkıntılar, hayatta kalmalarına engel olmaya devam ediyor.

10. Java Bambu Sinekkapan

Bir zamanlar Endonezya’nın Java ve Panaitan adalarındaki en yaygın sinekkapanlardan biri olan bu küçük kuş, ne yazık ki artık nadir bir tür. Kıtlığının bir kısmı, kafes kuşu ticareti için yakalanmasından kaynaklanmaktadır. 98.000’den fazla Java mavisi sinekkapanın esaret altında yaşadığı tahmin edilirken, çok azı hala vahşi doğada yaşıyor gibi görünüyor. Yabani popülasyonun son birkaç yılda yüzde 60’tan yüzde 90’a düştüğünden şüpheleniliyor. Doğada şu anda bu kuşlardan yüz ila bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

11. Bomba Franklin

Dünyadaki arı popülasyonları istikrarlı bir şekilde düşüyor. Yalnızca güney Oregon’da ve Kuzey Kaliforniya’nın Sahil ile Sierra-Cascade sıradağları arasındaki küçük bir bölgesinde bulunan bu arılar 2006’dan beri görülmedi. doğrulanmadı. Peki bu arılara ne oldu diye soracak olursanız, diğer arı türlerinin başına gelenlerin çoğunlukla aynı olduğunu söyleyebiliriz. Ticari arı kolonilerinin dikilmesi, yerli olmayan çiçekler, böcek ilaçları ve habitat tahribatı, çeşitliliğin yok olmasına katkıda bulundu.

12. Körfez muturu

Kaliforniya Körfezi’nin kuzeyindeki suların küçük bir bölümünde yaşayan körfez mutur, dünyanın yaşayan en küçük deniz memelisidir, ancak yasadışı Totoaba avcılığı nedeniyle Meksika’da nesli tükenmek üzeredir. Nesli tükenmekte olan bir çeşit olan Totoaba, Çin’de yüksek fiyatlara satılıyor. Para kazanma telaşı içinde balık tutmak, mutur körfezinin tesadüfen ele geçirilmesinin yolunu açmıştır. Mutur körfezi bilim adamları tarafından 1980’lerde tamamen keşfedildiğinden, tarihsel popülasyonlarını bilmek imkansızdır. Şu anda, bilinen nüfusları on sekizdir.

13. Dev Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa

Dünyanın en büyük tatlı su kaplumbağalarından biri olan yumuşak kabuklu dev kaplumbağa, habitat tahribatının yanı sıra eti ve yumurtası için avlanma nedeniyle de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu kaplumbağalar nadiren nefes almak için yüzeye çıkarlar, bu da onları vahşi doğada tespit etmeyi ve tanımlamayı zorlaştırır. Bir erkek kaplumbağa şu anda Çin’deki Suzhou Hayvanat Bahçesi’nde. 2019 yılında dişi partneri öldüğünde bu tür için hiç umut kalmamış gibi görünüyordu. Ancak 2020’nin sonlarında araştırmacılar, DNA testi yoluyla Vietnam’da bir gölde yaşayan bir dişi buldular. Gölde başka bir kaplumbağanın olduğu doğrulandı ve korumacılar onun türe yardımcı olabilecek bir erkek kaplumbağa olmasını umuyorlar.

14. Büyük Çekiç Balığı

2019’da, büyük çekiçbaşlı, küresel nüfusu son yetmiş yılda yüzde 80’den fazla düştükten sonra kritik derecede tehlike altında olarak listelendi. Çekiç kafalı köpek balığı türlerinin en büyüğü olan büyük çekiç kafa, kaçak avlanmadan muzdariptir ve ayrıca köpekbalığı yüzgeci çorbasının ana maddesi olan büyük yüzgeçleri için yoğun bir şekilde avlanır. Ne yazık ki, büyük çekiç kafalılar risk altında olmaya devam ediyor.

15. Poecilotheria Metalica

Metalik mavi tüylerle kaplı bu olağandışı tarantulanın doğal yaşam alanı, güney orta Hindistan’daki yaprak döken ormandır, ancak konumu artık küçük bir koruma ormanıyla sınırlıdır. Ne yazık ki, yaşam alanları ağaç kesme ve yakacak odun toplama nedeniyle yavaş yavaş aşındı ve şimdi küçük bir alanda yaşamak zorundalar. Bu tarantula o kadar nadir ki 102 yıl sonra ilk defa 2001 yılında görüldü. Eşsiz görünümü nedeniyle bu tarantula, örümcek meraklıları arasında popülerdir. Mevcut nüfus bilinmemekle birlikte, sınırlı yaşam alanı ve yasadışı evcil hayvan ticaretindeki popülaritesi, onu 2008’de kritik tehlike altındakiler listesine sokmak için yeterli sebepti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort