Ekonomi

Hem ekmek hem buğday üretiyor.

ŞANLIURFA (İGFA) – Kahramanmaraş’ta asrın felaketi olarak nitelendirilen iki yıkıcı depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Tüm Türkiye’nin tek yürek olduğu sarsıntıların ardından bölgeye insani yardım ulaştırılmaya devam ediyor.

1 Ocak 2023 itibarıyla seri üretime başlayan halk ekmek fabrikası, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleri doğrultusunda Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikada kent merkezindeki büfeler aracılığıyla vatandaşların hizmetine sunuldu. .

Depremin yaşandığı 6 Şubat sabahı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve vatandaşların ilk şoku atlattığı anda hızlı bir şekilde ekmeğe ve sıcacık çorbaya ulaşmasını sağlayan Halk Ekmek Fabrikası’nın değeri, inanılmaz bir durumda olduğu açıkça anlaşıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün depremden etkilenen vatandaşlar için üretimi 4 kat artırma talimatı vermesi, vatandaşlara kesintisiz ekmek dağıtımı ve tüm sosyal tesislerin kapılarının vatandaşa açılması yaşanabilecek aksiliklerin anında önüne geçti. depremden sonra olur.

350 DÖNÜM ALANDA BUĞDAY ÜRETİMİ

Halk ekmek fabrikası için de un stoğu yapılmış, üretim ve dağıtım aşamasında herhangi bir aksamaya izin verilmemiştir. Öte yandan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerince 350 dekarlık alana ekilen buğdayların ilaçlama ve bakım çalışmaları devam ediyor.

HALKIN EKMEĞİNİN BUĞDAYI DA BÜYÜKŞEHİRDEN

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Akçakale Fidanlıkta 350 dönümlük alana ekilen ekmeklik buğdayın ilaçlama çalışmalarını yürüten gruplar, Haziran – Temmuz aylarında hasadına başlayacak. Buradan elde edilecek buğday, önce una dönüşecek, ardından ekmek fabrikasında ekmek üretimi için halka daha pahalı hale getirilecek. Böylece dışa bağımlılık azaltılırken üreten belediye modeli güçlendirilecektir.

gercus-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu