Ekonomi

Ticaret Bakanlığı ürün güvenliği denetimlerini genişletiyor

Ticaret Bakanlığı, dokuma ve hazır giyim ile kırtasiye malzemelerinin özellikle azo boyar maddeler ve ftalatlar açısından kontrollerinin sıkılaştırılacağını, kozmetik gibi eser ithalatında iş güvenliği kontrolleri kapsamına alınacağını bildirdi. öğeler ve inşaat makineleri.

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ithalatta iş güvenliği kontrolleri kapsamına giren bazı eserlerin kontrol oranı artırılırken, kontrol kapsamına girmeyen bazı eser takımları da denetim kapsamına eklendi. kontrol.

İthal edilen eserlerin Avrupa Birliği ve Türkiye’de geçerli olan aynı teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiği kaydedilirken, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de de aynı teknik düzenlemelere göre test edildiği belirtiliyor.

Ticaret Bakanlığı Eser Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Risk Esaslı Kontrol Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ithalatta iş güvenliği kontrolleri sayesinde kurallara uyan firmaların haksız rekabetinin önlenmesi ve yerli sanayinin bu haksız rekabetten korunması amaçlanıyor. Dış Ticarette Kontrol Sistemi (TAREKS). Bu kapsamda bazı iş gruplarında mevcut kontroller artırılmış, kontrol edilmeyen bazı işlere de yer verilmiştir.

Ticaret Bakanlığı ise, başta azo boyarmaddeler ve ftalatlar olmak üzere dokuma ve hazır giyim ürünleri ile kırtasiye malzemelerinin denetimini artıracak, kozmetik ürünleri ve benzeri eserlerin ithalatında iş güvenliği kontrolleri kapsamına alacak. inşaat makineleri. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu