Ekonomi

Ücretli çalışan sayısı şubatta yüzde 6,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı “ücretli çalışan istatistikleri”ni yayınladı.

Bültende, istatistiklerin hesaplanmasında muhtasar ve prim hizmet beyanından elde edilen bilgilerin kullanıldığı belirtildi. Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen illerde mücbir sebep bildirilerek beyannamelerin ertelendiği hatırlatılan bültende, bu nedenle Türkiye’deki kayıp gözlemler için istatistiksel yöntemler kullanılarak varsayımlarda bulunulduğu vurgulandı. Şubat ayı hesaplamaları.

Bültende, bu tekniklerin aldığı büyüklüğün toplam içindeki payının yüzde 4,29 olarak belirlendiği belirtilirken, referans ayda en az bir gün çalışan ve emeğinin karşılığını alan bireylerin, İstihdam kapsamında değerlendirilen beyin sarsıntısı etkisi açıklanan sonuçlara dahil edilmemiştir.

Bu kapsamda bültene göre, 2022 yılı Şubat ayında 13 milyon 614 bin 855 kişi olan sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet branşlarında ücretli çalışan sayısı bu yılın Şubat ayında yüzde 6,6 artarak 14 milyon 515 bin 554 kişiye yükseldi. yıl.

Söz konusu ayda ücretli çalışan sayısı sanayide yüzde 4,2, inşaatta yüzde 15,4 ve ticaret-hizmetlerde yüzde 6,7 arttı.

Ücretli çalışan sayısı aylık bazda değişmedi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet branşlarında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli çalışan sayısı Şubat ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Bu dönemde ücretli çalışan sayısı sanayi branşında yüzde 0,1 artarken, inşaat branşı ve ticaret-hizmet işkolunda aynı kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu