Haber

CHP Adana Milletvekili Şevkin: İlçeleri il yapmak önemli ama Büyükşehir Yasası yeniden düzenlenmeli.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 19 ilçenin il yapılması önerisine ilişkin, “İlçelerin il yapılması elbette önemli ama kangrene dönüşen bu Büyükşehir Yasası yeniden düzenlenmeli” dedi. bir an önce tüm topluma hizmet edecek şekilde” “Bunu 9 ay öncesinden gündeme getirmek samimi bir davranış değil. Yapacaksak önce bu illeri ve buradaki bütün sorunları çözelim, Büyükşehir Yasasını sağlıklı bir şekilde geçirelim” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, AKP’nin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavsiyesi üzerine 19 mahalle yapılması için çalışma başlatmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sevkin dedi ki:

“2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile 30 büyük ilimiz büyükşehir statüsüne kavuştu. Fakir bir köyde emlak vergisi bire bir olarak görülmekte ve mahalle statüsü verilen bu köyler talihsiz bir şekilde hem üretimden hem de bazı ayrıcalıklarından mahrum bırakılmıştır.Köy Hizmetleri kapatıldığı için birçok ilde kırsal hizmetlere ulaşmada güçlükler ve sıkıntılar yaşanmıştır.İller Bankası’nın müşteri metropollere sahip çıkmaması ve diğerlerine yeterli dış ve adi hizmet kredisi vermemesi hizmet aksamalarına neden olmuştur. bu kırsal kesimlerin başına geldi.

İlçelerin il haline getirilmesi elbette değerli ama kangrene dönüşen bu büyükşehir yasasının bir an önce tüm topluma hizmet edecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Kırsal köylerimizin yeniden üretime kazandırılması gerekiyor. Popülist yaklaşımlarla seçime tam 9 ay kala ortaya koymak samimi bir davranış değil. Yapacaksak öncelikle bu illeri çözelim, buradaki bütün sorunları çözelim, Büyükşehir Yasasını sağlıklı bir şekilde geçirelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu