Ekonomi

Emzirilen çocuklarda astım daha az görülür

Medipol Çamlıca Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Akif Çelik, anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü almayan çocuklara göre astımın daha az görüldüğünü bildirdi.

Medipol Çamlıca Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada, Uzm. Dr. Akif Çelik, son yıllarda astım vakalarında artış olduğunu belirtti.

Çelik, “Bunun nedeni vücut direncimizin düşük olması, yetersiz beslenmemiz, anne sütü alan bebek sayısının daha da azalması, dünyada kullanılan alerjen maddelerin artması. Şehirlerde hayat kalabalıklaştı, evlerimiz kalabalıklaştı” dedi. dünya daha kirli ve alerjik bu nedenle astım gibi alerjik bir hastalığın artması çok normal.” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan araştırmalara göre anne sütü alan çocuklarda, anne sütü almayan çocuklara göre daha az astım görüldüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Astım ataklarını azaltan besinler var. D vitamini atakları azaltıyor. Deniz ürünleri ve özellikle vücudumuz için gerekli olan yağ asitlerini içeren besinlerin tüketilmesini öneriyoruz. Balık yağları ve benzeri takviyeler astım için uygundur. Çocuklarınızı fast foodlardan uzak tutun, hazır gıdalar.Bu gıdalar alerjendir.Ayrıca gıda alerjileri ve astım birlikte görülebilir.Bu nedenle hastaların herhangi bir gıda alerjisi varsa o gıdadan da uzak durmaları gerekir.

Astım hastalarının büyük çoğunluğu toz akarlarına veya güçlü kokulara karşı hassastır. Astım hastaları tozlu pelüş giysiler, oyuncaklar, tüylü ve yünlü halı ve battaniye kullanmamalıdır. Hassas içerikli eserler yerine ileri teknolojilerle üretilmiş tozsuz anti-alerjen eserler ve hava temizleyiciler kullanılmalıdır.

Çelik, velilerden “astımın diğer çocuklara bulaşıp bulaşamayacağı” konusunda çok sayıda soru geldiğini ve astımın bulaşıcı bir hastalık olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu