Haber

AFAD: Kimliği belirsiz cesetler 24 saat bekledikten sonra defnedilecek

Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilimizi yerle bir etti.

Kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısı şimdiden 9 bine ulaştı.

Umutlar her geçen dakika tüketilirken, hayatını kaybeden vatandaşların defin işlemlerinin nasıl yapılacağı da merak konusu oldu.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti ve defin hizmetlerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, depremlerin yıkıcı etkisiyle hayatını kaybedenlerin bir an önce tespit edilerek cenazelerinin ivedilikle yakınlarına teslim edilmesi gerektiği belirtilirken, valilikler ile kurum ve kuruluşlara gerekli talimat verildi. Süreçlerin tekdüzeliğini sağlamak için.

Kimliği tespit edilemeyenler 24 saat sonunda numune alınarak toprağa verilecek.

Talimat kapsamında, cenazelerin bulundukları il veya ilçe başsavcılıkları nezdinde inceleme işlemleri yapılarak çevre il ve ilçelere gönderilmemesine değinildi.

Açıklamada, içerisinden bina ve enkaz kaldırılan cesetlerin tutanakla birlikte sağlık veya kolluk kuvvetlerine teslim edilerek hastaneye sevk edileceği belirtildi.

Kimliği belirlenemeyen cesetlerin DNA, parmak izi örnekleri ve fotoğrafları çekildikten sonra 24 saatlik bekleme süresinin ardından toprağa verileceği kaydedildi.

dilovasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu